Mangart – 2677 m.n.m.

Na prvú alpskú turistiku sme sa vybrali do Slovinska koncom júla tohto leta. Konečné rozhodnutie padlo na Mangart, tretí najvyšší vrch v Slovinsku, ležiaci priamo na hranici s Talianskom, ktorý dosahuje výšku 2677 mnm. Priamo do sedla, z ktorého sme vyrazili na túru sa z Bratislavy dostanete za približne 5 hodín. My sme ju spojili s víkendovym kempovaním neďaleko jazera Bled čo nám ušetrilo energiu a čas na výstup.

Trasa: Mangartské sedlo – Slovinská cesta – Mangart – Slovinská cesta – Mangartské sedlo

Po asi hodine cesty autom z kempu Perun Lipce sa presúvame do Mangartského sedla. Vyhutnávame si krátku chvíľku, ktorú trávime na územi Talianska a už vymýšľame na aký trip sa tam vydáme. Na výstup sme si vybrali slovinskú cestu, ktorá je považovaná za tú ľahšiu. Nie všetci sme totiť vybavení ferratovými setmi čo by si prechod z talianskej strany vyžadoval. Po zaplatení 5€ poplatku za vstup na horskú cestu sa zhrozíme pri pohľade na úzke serpentíny a niekoľkopercentné stúpanie pred nami. Váhame či je naše auto stavané na túto cestu a tak si radšej po každom druhom kilometri robíme prestávky,aby sa motor neprehrial. Po niekoľkých kilometroch sa dostávame na prvé parkovisko, ktoré sa nachádza takmer vo výške 2000mnm, kde radšej zastavíme i keď asfaltová cesta ešte nejaký kus pokračuje.

Spočiatku máme problém zorientovať sa tak, aby sme nenabehli na ferratovú trasu. Našťastie, je krásne slnečné počasie čo prilákalo viacero ľudí a tak sa necháme viesť dúfajúc, že nezastanú a z batohov nevytiahnú ferratové sety. 😀 Trasa je vedená po skalnatých pásoch stúpajúc hore štrbinou. Je dobre vyistená, nechýbajú laná a tak sa ide ľahko. Po celý čas sa nám ponúkajú nádherne výhľady a tak si robíme pravidelné prestávny na foto zábery. Žiaľ tie nám končia cca vo výške 2500mnm kde vstupujeme do oblaku,ktorý sa nám drží až po vrchol. Tam sme sa dostali po asi 3 hodinách pomalého tempa.

Zopár tipov:

  • keďže cesta do Mangartského sedla má 22% stúpanie a vedie skrz ostré serpentíny, osobne odporúčam dať si pred cestou skontrolovať technický stav vozidla. pohľad na zadusený motor auta,ktoré sme stretli cestou naspäť nebol príjemny. o to viac, že šlo o nový Golf.
  • vstup na horskú cestu je spoplatnený sumou 5€, ktoré si pripravte v hotovosti.
  • na vrchol sa môžte dostať po Talianskej (označená ako „via italia“) a Slovinskej ceste ( „slovenia pot“ – červený kruh s bielou bodkou v strede)
  • parkovisko, kde si môžte bezplatne odparkovať svoje vozidlo je najvyššie položené v celom Slovinsku a to vo výške 2072 mnm
  • my sme boli v tomto bode menej zodpovední a prilby nechali doma. odporúčam sa ňou radšej na výstup vybaviť.
  • odmenou za zdolanie vám môže byť pohľad až na tri štáty, ktoré obklopujú tieto krásne hory a to Rakúsko, Taliansko a Slovinsko.

Ak by ste mali otázky k samotnému výstupu, pýtajte sa. 🙂

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*