Klapy – nočné prespatie bez stanu

Pomaly už vyhliadame voľné dátumy na zimné prespávačky vonku, ale ešte predtým sa podelím s letný zážitkom na Klapoch, kde som prvýkrat nocovala bez strechy nad hlavou. 

Považanom zrejme nebude názov Klapy cudzí. Ide o bralnatý hrebeň nad vodnou nádržou Nosice vypínajúci sa vo výške 654 mnm a je viditeľný už z diaľnice. My sme pre náš výstup zvolili jednu z najkratších trás a to konkrétne z obce Udiča, časť Uhry. Z pohľadu časovej dĺžky ide o nenáručnu túru, ktorá pomalým tempom zaberie necelú hodinu. Vynahradíte si to však stúpaním, pretože dva kilometre predstavujú prevýšenie 275 m. Z Klapov sú nádherne výhľady a za dobrej viditeľnosti uvidíte Súľovské vrchy, Manínsku Tiesňavu, Vršatecké Bralá, priehradu Nosice, Považskú Bystricu, Bytču, okolité obce i Malú Fatru. 

Trasa: Uhry – sedlo Klapy – Klapy 

Samotný výstup nám trval približne 50 minút a odmenou nám bolo zapadajúce slnko, pri ktorom sme začali hľadať suché drevo na opekanie keďže na vrcholci je ohnisko. Po večeri sme si nachystali spacáky a začali fotiť nočnú oblohu. Počasie nám vskutku prialo. Pri mojom spacáku, ktorý ma komfort 0°C mi úplne stačilo spať v legínach a tričku s krátkym rukávom. A priznám, že ešte mi bolo teplo. 🙂 Na prespatie jednej noci si vôbec nemusíte brať veľa vecí. Každý gram naviac spraví svoje a preto sa veci snažím čo najviac minimalizovať.

Keďže sme sa plánovali zobudiť ešte pred východom slnka, dlho sme neponocovali. Parťáci, ktorí boli so mnou mali svoje prvé prespania bez stanov už za sebou zatiaľ čo mňa čakala premiéra. Predsa len je iné zazipsovať sa v spacáku a hľadieť priamo na oblohu za šuchotu prírody, ktorá si plynie svojim spôsobom. Iné, ale za to fascinujúce. Spočiatku mi robilo problém zaspať, ale nakoniec sa mi to podarilo. Jediná nevýhoda spania v spacáku a bez stanu je, že akonáhle začne svitať tak sa prebudíte a teda výdatný spánok veľmi nečakajte. Okolo 5:28 hodín ráno malo vyjsť slnko a preto sme budíky nastavili na piatu hodinu. To, ako sme si ho vychutnali so šálkou kávy v rukách už napovedia následujúce fotky.

N.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *