Lago di Braies – perla Dolomitov

Náš taliansky roadtrip som kvôli končiacemu ročníku a bakalárskej práci začala plánovať skutočne na poslednú chvíľu. Lago di Braies alebo v nemeckom označení Pragser Wildsee sa v uložených prípevkov týčil už nejaký čas a stalo sa tak nedomysliteľnou zástavkou. Veď akoby sme mohli vynechať jazero označované prívlastkom najkrajšie v Južnom Tyrolsku alebo perla Dolomitov.

Po 7-hodinovej ceste prichádzame k jazeru vo štvrtok dopoludnia v domnení, že pracujúci Taliani nám poskytnú voľnejšiu prechádzku. Omyl. Neboli to Taliani, ale všadeprítomní turisti. Našťastie parkovacích miest je dostatok. Priplatíme si však 6€. Nevadí, obliekame nepremokavé bundy a ideme na prechádzku.

Trasa: Bratislava-Lago di Braies

Vstup začína pri ikonickej chatke, kde je možnosť zapožičania člnov za 15€ na 30 minút a 25€ na 60 minút. Troška drahší špáz. My však pokračujeme po svojich, pretože z hôr obklopujúcich jazero sa zmráka. To, že som zastavovala každých 5 metrov je z fotiek veľmi ľahko čitateľné. ♡ Niet sa preto čomu čudovať, keď na instagrame nájdete tisíce fotiek pod označením #lagodibraies či #pragserwildsee. Najkrajšie jazero v Dolomitoch je patrične fotogenické a odporúčam si so sebou vziať lepší fotoaparát. Približne v 2/3 našej mini turistiky naberá Maťo odvahu a po kolená vojde do krištáľovej, zato však ľadovej vody. Horské jazerá s mrazivými teplotami prosto nesklamú. Hodinky mi zmerali viac ako 6km, ktoré sme ku konci vzali svižnejšie kvôli prietrži mračien. Vtedy oceňujeme naše zavrhnutie člnkovania. Ako útočisko volíme menší obchodík so suvenírmi, kde si hádam zaúčtovali aj vysokohorskú prirážku pre tých 1469mnm, v ktorých sa nachádzame.

Mimo iné, na brehu jazera sa nachádza hotel s názvom Hotel Lago Di Braies, kde sa môžte ubytovať. My sme zvolili alternatívu prespatia v kempe Olympia, ktorý sa nachádzal len 19 minút cesty autom od spomínaneho jazera. Za ten sme kvôli priamemu vstupu do Dolomitov a označeniu so štyrmi hviezdičkami zaplatili spolu za dve osoby 40 EUR/noc. V cene boli zahrnuté miesto pre stan, auto, elektrina a teplá voda. Z osobných skúseností kempovania v Rakúsku, Taliansku i Slovinsku to bol pre mňa najlepší kemp čo sa týkalo vybavenia i sanity, kde som si za teplú vodu nemusela priplatiť a dokonca mala odkladací priestor na veci v sprche i fén. Jeho súčasťou je taktiež i reštaurácia a malé potraviny.

 

N.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *