nová rozhľadňa nad Strečnom – Špicák

V okolí Žiliny nedávno pribudla rozhľadňa, ktorá sa so svojou nadmorskou výškou 620 mnm môže pýšiť výhľadmi na rovno štyri hrady v okolí. Rozhľadňa s názvom Špicák.

Trasa: parkovisko pod hradom Strečno – rozhľadňa Špicák (po žltej značke)

Po jednej ľahšej túre v Malej Fatre padol návrh na návštevu relatívne novej rozhľadne, ktorú sme mali po ceste domov. Bez ťažkostí sme zaparkovali pod hradom Strečno, kde je možnosť vidieť informačnú tabulu so smerujúcou šípkou čo spočiatku vedie popri rodinných domoch. Po prvom kopci sa dostanete na lúčku, kde sa už naskytajú výhľady na pretekajúcu rieku Strečnom -Váh.  Ako som spomenula v úvode, rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 620 metrov čo znamená, že pocítite tento sklon aj pri svojom výšľape. Nie je to však nič, čo by ste s občasnými a krátkymi pauzami nezvládli. Po zhruba 40 minútach zazriete malú drevenú rozhľadňu. Odporúčam sa do nej nazrieť i keď meria len približne 8 metrov. Nám neunikol detail, že by bola ideálna na prespanie so spacákmi keďže sa dala na prízemí zatvoriť. V prípade dobrej viditeľnosti si môžte vychutnať výhľady na Strečno, Starý, Budatínsky a Lietavský hrad.

Príjemná prechádzka v prípade, že sa nachádzate v okolí Strečna a máte nazvyš dve hodinky v kľude. Už mám niekoľko rozhľadní na Slovensku pochodených a musím priznať, že Špicák nesklamala a práve naopak patrila k tým najkrajším, ktoré som videla týkajúc sa výhľadov na okolie.

Zopár tipov:

  • cestou naspäť sme stretli starší pár, ktorý sa vybral na rozhľadňu v sandálkach na čo sme hneď upozornili. korene trčiace zo zeme nie sú ideálne pre tento typ obuvi. určite zvolte lepšie tenisky.
  • lavičky a ohnisko po prekonaní prvého kopčeka sa priam pýtajú na letnú opekačku. preto odporúčam zbaliť si aj svačinu. 🙂
  • prechádzka ideálna pre rodiny s deťmi.

N.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *