od Devína k Dunaju – Národny beh Devín 2018

Veľmi živo si spomínam na to ako som minulý rok prišla do Bratislavy povzbudzovať Mateja a kamarátov, čo si šli zabehnúť tento tradičný cestný beh, ktorého počiatky siahajú až do r. 1921. Po vtedajších ani nie 2 mesiacoch rekreačného behu som si na túto 12km trať ešte netrúfala.

Iná situácia ale nastala tento rok, kedy som som už čo to odbehnuté mala a teda prihlásila sa na 71. ročník. Týždeň predtým som mala možnosť zabehnúť ČSOB Maratón štafetu vďaka Adidas Runners Bratislava. Z výsledku môjho 5,9 km úseku som avšak nebola veľmi spokojná. Preto som od Devína očakávala skôr radosť zo samotného behu ako výsledneho času.

Ako napovedá názov článku, štart sa konal pod hradom Devín, kde sme boli podľa času na 10km rozdelení do koridorov. Žiaľ, výhodu majú najmä lepší bežci zaradení vpredu nakoľko úzka cesta, lievik v zákrute a spoločný štart pre všetkých spôsobí spomalenie na začiatku. Namiesto odrátavania sa konal výstrel čo moje nevedomé ja prekvapilo a zošokovalo. 🙂 Po odbehnutí 625m nás zachytilo čidlo a od tohto momentu sa zarátaval výsledný čistý čas na 11km. So slovami, že celý čas sa beží dole kopcom úplne nesúhlasim. Zopár kopčekov by sa na trati našlo, ale je nutné priznať, že trať má klesajúcu tendenciu. Stromy, ktoré lemujú cestu spríjemňujú celú atmosféru a určite sa popri nich beží lepšie ako v meste. Počas trate na nás čakali dve občerstvovačky a veľa povzbudzujúcich ľudí, čo vyšli pred svoje domy či kývali z okien. Cieľová čiara bola situovaná pri SND a každému bežcovi čo zvládol trať sa nasadila medaila.

Mojou výhodou bolo zaradenie v druhom korideri, ktorý mi umožnil vyštartovať rýchlejšie a držať si tempo až do konca. Počiatočné „budem sa držať vlajočkára s časom na 60 minút“ sa rýchlo zmenilo, pretože sa mi darilo držať ďaleko pred ním. Prvá kríza nastala po 4-tom kilometri kedy hlava prestávala spolupracovať a nohy chceli spomaliť. Vtedy ma dobehol kolega a to ma namotivovalo udržať si svoje 5-kové tempo na kilometer. Martin vďakaaa. 🙂 Následne ma jedna menšia kríza postihla po 7-mom km čo zachránila občerstvovačka vodou a už som si celý beh užila až do konca. Veľkým plusom bola aj teplota, ktorá sa v čase štartu držala na 15 stupňoch a postupne ju začalo sprevádzať slnko, pre ktoré sme si v cieli dobehli.

54,50 min/11 km – môj výsledný čistý čas, ktorý mi vypľul 4,59 min/km a ja som si tak pripísaly ďalší malý osobáčik ♥

Ďalší pretek, na ktorý sa nesmierne teším, je Night Run v Trenčíne. Uvidíme, či si vylepším minuloročné skóre a nevypľujem dušu na Mariánskych schodoch, ktoré konečným výstupom vedú na hrad.

N.

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*