z chaty pod Chlebom na Poludňový Grúň (1,460 m)

Milujem hory. Ale to už asi viete. A čo na nich ešte milujem je zdieľanie týchto chvíľ s ostatnými. V lete sa ale zhodou okoloností pritrafila možnosť prejsť si časť hrebeňovky v Malej Fatre bez doprovodu a tak som sa tejto malej challenge chopila po svojom. Presnejšie po vlastných.

Trasa: Vrátna dolina – chata pod Chlebom – Chleb – Steny (južný vrchol) – Steny (severný vrchol) – Poludňový Grúň

Chata pod Chlebom (1 423 m n. m.) je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou. Najjednoduchší spôsob ako sa na ňu dostať je nasadnúť do lanovky z Vrátnej doliny, ktorá vyjde na 12 EUR/os. 

.

Keďže som mala trochu limitovaný čas, na chatu som sa doviezla lanovkou a v príjemnom počasí pokračovala po hrebeni. Plán bol prísť minimálne po Poludňový grúň, najlepšie po Stoh a otočiť sa späť. Hrebeň Malej Fatry mám veľmi rada. Nie je veľmi náročný na prevýšenie a ponúka krásne výhľady plné zelene. Chleb ako najbližší vrchol k chate je zároveň aj najľudnatejší a preto svižne pokračujem ďalej. Smerom od Terchovej sa začína zmrákať a tak pridám do kroku, občas aj prebehnem, ale obuv mi nedovolí bežať celým hrebeňom. Pri severnom vrchole Stien mi už je jasné, že ma dážď neminie a preto ešte rýchlo zbieham na Poludňový grúň. Rýchla fotka a už schovávam telefón, obliekam šušťačku a otáčam sa. S nepriaznivým počasím nepočítali ani predpovede a preto nemám vhodné oblečenie. Zároveň si uvedomím, že všetci čo mi na túre „robili spoločnosť“ pokračovali ďalej a nikto sa neotáča v mojom smere späť na ch. pod Chlebom. Vravím si oukej, len nech sa nezačne blýskať. Smršť je intenzívna, ale zato krátka. Po pár metroch mám úplne premočené topánky a kvapky na okuliaroch mi nedovolia ani pozerať pred seba. A tak dvíham len nohy a pokračujem vo svojej trase.

.

Zhruba po 15 minútach dážď utícha a ja sa ocitám kúsok od Chlebu. Prehodím si vetrovku na batoh a všetku pozornosť na seba nechám upriamiť slnku, ktoré roztrieštilo oblaky. Nájdem si malý výčnelok, mlčky si sadnem a pozerám na dúhu v doline.  

N.

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *