Roháče – prvá polovica hrebeňovky

Na otázku „Aké máte tento víkend plány?“ som celé leto odpovedala, že pokiaľ bude pekne, ideme dokončiť Roháčsku hrebeňovku. Raz nám plány skrížil výlet opačným, južným smerom, alebo nepriaznivé počasie. Celý pracovný týždeň sme prežívali v páľavach a na víkend opäť! predpoveď prehánok. Už to vyzeralo na ďalší víkend strávený v BA,keď sme v piatok o 20:00 zbalili turistické vaky a s horúcou šálkou kávy nasadli do auta smer Západne Tatry – Roháče.

Káva nezabrala a tak sme boli nútení zastaviť a pár hodín si zdriemnuť v aute. Slovné spojenie „pár hodín“ je veľmi dôležité lebo sme sa v pravidelných intervaloch zobúdzali na zimu alebo hluk áut. Budík nastavený na 6:00 sme chvíľku ignorovali, ale pri pohľade na jasnú oblohu sme sa pozviechali k ešte hodinovej ceste do Zuberca. 

Trasa: pod Spálenou – Ťatliakova Chata – Smutné sedlo – Tri kopy – Hrubá kopa – Baníkov – Baníkovske Sedlo – Roháčsky vodopád – Adamcuľa – pod Spálenou

smerom na Ťatliakovu chatu som si takýmto spôsobom spríjemnila cestu

na mnohých úsekoch je potrebné zvýšiť opatrnosť

úsek, ktorý je v Roháčoch považovaný za jeden z technicky najnáročnejších

dopĺňam sacharidy na energiu 🙂

pohľad z Baníkovskeho sedla na pomaly sa kaziace počasie

Zopár tipov:

  • hlavný hrebeň je podobne ako iné časti Tatier uzavretý od 1.11. do 15.6.  my sme sa už druhý rok v Roháčoch vybrali na turistiku koncom augusta a počasie nám vyšlo. treba si ho ale dobre sledovať. odporúčam napríklad tu.
  • za celodenné parkovanie na parkoviskou pod Spálenou zaplatíte 3€
  • pokiaľ si to namierite rovnakou trasou ako my, pripravte sa približne na hodinové stúpanie od parkoviska po asfaltke až k Ťatliakovej chate.  zdatnejší sa môžu vybrať na bicykli, ktorý je možné zamknúť si pri chate.
  • i keď mi v doline postačilo tričko, hore na vrcholcoch som uvítala neprefúkavu mikinu a bundu. treba vždy myslieť, že teplotné rozdiely môžu byť kľudne 10 a viac stupňov.
  • ako je vidieť na fotkách, počas turistiky sme sa nevyhli mnohým reťaziam a úsekom, ktoré ľuďom trpiacim závraťami nemusia robiť dobre. preto obdobnú trasu odporúčam prejsť skôr skúsenejším turistom alebo minimálne ľuďom, ktorí s výškami nemajú problémy.

Celú vyššie spomenutú trasu sme bez ťažkostí a s pravidelnými zastávkami na prísun sacharidov (viď. fotka 🙂 prešli za cca 8 hodín. Hodinky mi namerali takmer 24 km čo považujem za slušný výkon, ktorý som následujúci deň patrične pocítila na lýtkach.

Čo vy a Roháče. Boli ste už ? 🙂

N.

Tags: No tags

2 komentáre

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*